Soutěž Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Věda je všude kolem nás. Stačí se jen dívat. Tak se chopte fotoaparátu, mikroskopu nebo jen tužky a zvěčněte její půvab. Protože Věda je krásná.

Soutěž Věda je krásná se zrodila na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, 1. kolo proběhlo v roce 2009, s perspektivou každoročního opakování. Po enormním úspěchu prvních ročníků jsme však dospěli k poznání, že by byla velká škoda nechávat si všechno to krásno pro sebe, a proto působnost soutěže postupně rozvíjíme.

Hodnocení soutěžních příspěvků v akademických kategoriích

Probíhá ve dvou paralelních liniích:

  1. Hodnocení odbornou porotou
    Porota hodnotí zaslané příspěvky v níže uvedeném složení. Porotci vidí a hodnotí fotografie tak, jak jsou vystavené v galeriích. Hlavní práce poroty nastává až po uzávěrce soutěže, kdy porotci během 14 dnů prochází všechny snímky a vybírají v každé kategorii ty nejzdařilejší. Hodnocení poroty není veřejné, porota se na vítězích usnáší konsensuálně (nikoliv součtem bodů či prostým hlasováním). Porota poté vybere absolutního vítěze a vítěze a druhé a třetí místo v každé kategorii. Nejpozději 22. 11. 2024 (ale spíše dříve) budou autoři vybraných příspěvků osloveni mailem, aby obratem dodali svá díla v originální velikosti (nekomprimovaný tiff min 2500px delší strana), abychom mohli nechat vyrobit profesionální zvětšeniny pro slavnostní výstavu.
  2. Divácká soutěž
    Je založena na prostém součtu bodů od návštěvníků, a to pouze v galerii kategorie OBJEVITELSKÁ (PRO VEŘEJNOST). Vítězem se stane příspěvek s nejvyšším součtem kladných bodů, nezávisle na soutěžní kategorii. V případě rovnosti kladných bodů rozhodne menší počet záporných bodů, kdyby ani to nepomohlo, rozhodne los. Druhé a třetí ceny se nevyhlašují. Nejpozději do 19. 11. 2024 (ale spíše dříve) bude autor vítězného příspěvku osloven mailem, aby obratem dodal svá díla v originální velikosti (nekomprimovaný tiff min 2500px delší strana), abychom mohli nechat vyrobit profesionální zvětšeninu pro slavnostní výstavu.

Odborná porota letošního ročníku

Jan Cerny.png
prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D. - Biolog

Ten, který soutěž vymyslel a v prvních letech nad ní z pozice proděkana mj. pro vnější vztahy držel ochrannou ruku:) Pokud fotí, tak mikrosvět pod fluorescenčnim a elektronovým mikroskopem - objevování jeho tajů a estetiky se snaží předávat co největšímu počtu studentů. Pokud natáčí, tak opět pod mikroskopem, nejraději co nejdéle - a hlavně tak, aby příslušné buňky pod mikroskopem moc netrpěly.

weyda.jpg
Doc. RNDr. František Weyda, CSc. - mikrofotograf & entomolog

František Weyda je opravdovým králem české mikrofotografie, které se věnuje přes půl století. Jeho činnost je spjatá jak s Akademií věd, tak s Jihočeskou Univerzitou, na nichž dlouhá léta předává své zkušenosti studentům. František je jediným stálým porotcem soutěže hned od jejího vzniku.

FOTO KARAS.jpg
Jakub Karas - 9 let praxe v oboru mikroskopie, obchodním manažer mikroskopické divize Nikon

Vždy mě uchvacoval především svět mikrosvěta, složitost, rozmanitost a jeho krása. Právě díky mikrofotografii můžeme obdivovat to, co by jinak pro naše oči zůstalo skryto.

Amatérsky se bavím živou makrofotografií. Ve fotografii nejvíce obdivuji zachycení toho pravého prchavého okamžiku, v jinak velmi rychlých a pomíjivých událostech.

juračka-orez.jpg
RNDr. Petr Jan Juračka, Ph.D. - fotograf přírodních věd

Petr se na naší fakultě věnuje hydrobiologii a vědecké fotografii, která v jeho případě nezahrnuje pouze fotografování přes mikroskop, ale také širší portfolio technik od časosběru, přes panoramatickou fotografii, makro a nakonec i drony, s nimiž fotografoval již na šesti kontinentech.

Hlavní cena děkana přírodovědecké fakulty UK v akademických kategoriích hodnocených odbornou porotou

Absolutní vítěz
12 000,-

Vítěz kategorie
7 500,-

Druhé místo
v kategorii
3 000,-

Třetí místo
v kategorii
1 500,-

Cena pro vítěze divácké soutěže

Věcnou cenu pro vítěze věnují hlavní partner soutěže Centrum FotoŠkoda a Prirodovedci.cz a Přírodovědecká fakulta UK.

Partneři soutěže

prirodovedci.png
logo2.jpg
Nikon-logo-RGB.JPG

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace