Soutěž Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Věda je všude kolem nás. Stačí se jen dívat. Tak se chopte fotoaparátu, mikroskopu nebo jen tužky a zvěčněte její půvab. Protože Věda je krásná.

Soutěž Věda je krásná se zrodila na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, 1. kolo proběhlo v roce 2009, s perspektivou každoročního opakování. Po enormním úspěchu prvních ročníků jsme však dospěli k poznání, že by byla velká škoda nechávat si všechno to krásno pro sebe, a proto působnost soutěže postupně rozvíjíme.

Hodnocení soutěžních příspěvků v akademických kategoriích

Probíhá ve dvou paralelních liniích:

  1. Hodnocení odbornou porotou
    Porota hodnotí zaslané příspěvky v níže uvedeném složení. Porotci vidí a hodnotí fotografie tak, jak jsou vystavené v galeriích. Hlavní práce poroty nastává až po uzávěrce soutěže, kdy porotci během 14 dnů prochází všechny snímky a vybírají v každé kategorii ty nejzdařilejší. Hodnocení poroty není veřejné, porota se na vítězích usnáší konsensuálně (nikoliv součtem bodů či prostým hlasováním). Porota poté vybere absolutního vítěze a vítěze a druhé a třetí místo v každé kategorii. Nejpozději 25. 11. 2022 (ale spíše dříve) budou autoři vybraných příspěvků osloveni mailem, aby obratem dodali svá díla v originální velikosti (nekomprimovaný tiff min 2500px delší strana), abychom mohli nechat vyrobit profesionální zvětšeniny pro slavnostní výstavu.
  2. Divácká soutěž
    Je založena na prostém součtu bodů od návštěvníků, a to pouze v galerii kategorie OBJEVITELSKÁ (PRO VEŘEJNOST). Vítězem se stane příspěvek s nejvyšším součtem kladných bodů, nezávisle na soutěžní kategorii. V případě rovnosti kladných bodů rozhodne menší počet záporných bodů, kdyby ani to nepomohlo, rozhodne los. Druhé a třetí ceny se nevyhlašují. Nejpozději do 20. 11. 2022 (ale spíše dříve) bude autor vítězného příspěvku osloven mailem, aby obratem dodal svá díla v originální velikosti (nekomprimovaný tiff min 2500px delší strana), abychom mohli nechat vyrobit profesionální zvětšeninu pro slavnostní výstavu.

Odborná porota letošního ročníku

bambousek.jpg
Petr Bambousek - fotograf divoké přírody

Petr paří mezi nejlepší české fotografy divoké přírody, za kterou často odlétá mimo evropský kontinent, zejména do Indonésie či Afriky. V minulosti se opakovaně stal vítězem soutěže Věda je krásná právě se svými osobitými portréty fauny Bornea. Petr také vede kurzy fotografie zaměřené nejen jen pořizování snímků, ale také na jejich úpravy.

Jan Cerny.png
prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D. - Biolog

Ten, který soutěž vymyslel a v prvních letech nad ní z pozice proděkana mj. pro vnější vztahy držel ochrannou ruku:) Pokud fotí, tak mikrosvět pod fluorescenčnim a elektronovým mikroskopem - objevování jeho tajů a estetiky se snaží předávat co největšímu počtu studentů. Pokud natáčí, tak opět pod mikroskopem, nejraději co nejdéle - a hlavně tak, aby příslušné buňky pod mikroskopem moc netrpěly.

weyda.jpg
Doc. RNDr. František Weyda, CSc. - mikrofotograf & entomolog

František Weyda je opravdovým králem české mikrofotografie, které se věnuje přes půl století. Jeho činnost je spjatá jak s Akademií věd, tak s Jihočeskou Univerzitou, na nichž dlouhá léta předává své zkušenosti studentům. František je jediným stálým porotcem soutěže hned od jejího vzniku.

rozkošný.jpg
RNDr. Ivan Rozkošný, Ph.D. - specialista na mikroskopickou techniku

Ivan Rozkošný vystudoval na naší fakultě geologii, odborně se však v posledních letech věnuje především mikroskopii a mikrofotografii, však je také obchodním ředitelem mikroskopické divize Nikon. Ve svém volném čase se věnuje také makrofotografii, zejména portrétům hmyzu.

juračka-orez.jpg
RNDr. Petr Jan Juračka, Ph.D. - fotograf přírodních věd

Petr se na naší fakultě věnuje hydrobiologii a vědecké fotografii, která v jeho případě nezahrnuje pouze fotografování přes mikroskop, ale také širší portfolio technik od časosběru, přes panoramatickou fotografii, makro a nakonec i drony, s nimiž fotografoval již na šesti kontinentech.

VÁCLAV KŘÍŽEK POROTA.jpg
Václav Křížek - fotograf na volné noze

 Václav je fotograf na volné noze. Ve volném čase se věnuje marketingu a je popularizátor fotografie při FotoŠkoda. Krajina a zvířata jsou hlavním motorem jeho umělecké inspirace a ve své volné tvorbě se těmto žánrům intenzivně věnuje. 

Hlavní cena děkana přírodovědecké fakulty UK v akademických kategoriích hodnocených odbornou porotou

Absolutní vítěz
12 000,-

Vítěz kategorie
7 500,-

Druhé místo
v kategorii
3 000,-

Třetí místo
v kategorii
1 500,-

Cena pro vítěze divácké soutěže

Věcnou cenu pro vítěze věnují hlavní partner soutěže Centrum FotoŠkoda a Prirodovedci.cz a Přírodovědecká fakulta UK.

Partneři soutěže

prirodovedci.png
logo2.jpg
Nikon-logo-RGB.JPG

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace